ЦКТБ велобудування — центральне конструкторське технічне бюро велобудування, спеціалізоване конструкторське бюро по розробці велосипедної техніки в СРСР було створене в 1954 році при харківському велосипедному заводі. Це була окрема установа та не була структурою конструкторського бюро велозаводу.
Метою створення такої потужного спеціалізованого закладу було розробка нових моделей велосипедів, зокрема спортивної, чемпіонської велотехніки, оскільки конструкторське бюро Харківського велозаводу фізично не справлялося із завданнями Головмотовелопрому СРСР із забезпечення документацією та технологіями інші велозаводи.
Сфера діяльності ЦКТБ була широка: мотовелосипеди (В-902, В-909...), бічний пасажирський (В-93) та вантажний (В-924) велопричепи, дитячі та підліткові велосипеди (В-73, В-83, В -77, В-87...), дорожні велосипеди, туристичні та шосейні (В-35, В-554...), велосипеди для кросу, велосипеди експериментальних конструкцій, водні велосипеди і, звичайно ж, гіркові велосипеди для змагання різного рівня.
У ЦКТБ велобудування розробляли та виготовляли робочі зразки спортивних велосипедів «Старт-Шоссе», «Чемпіон-Шоссе», «Тахіон». У конструкції таких велосипедів застосовували труби італійського та японського виробництва, систему перемикання передач Campagnolo, та інші елементи провідних закордонних фірм.
Було розроблено понад 400 моделей різної велотехніки, деякі зразки якої не мали аналогів.
Велосипеди розроблялися як самим ЦКТБ (за мінімальної участі майбутнього заводу-виробника), так і за тісної співпраці з КБ заводів-виробників або різними НДІ.
ЦКТБ на території Харківського велозаводу займало кілька будівель і мало свій виробничий цех, в якому й здійснювалося складання велосипедів різного типу.
Центральне конструкторсько-технологічне бюро велобудування юридично проіснувало до середини 2000-х.